Povzeto iz SSKJ:
preizkušnja preizkúšnja tudi preskúšnja -e ž (ȗ) 1. kar zahteva višjo stopnjo kake človekove (pozitivne) lastnosti, sposobnosti:prebiti, prestati, zdržati preizkušnjo; to je zanjo huda, težka, velika preizkušnja.
Zakaj je porod preizkušnja?
Ker nas izzove, da se soočimo:
– z vsemi strahovi, ki jih imamo,
– z nezaupanjem v sebe, svoje zmožnosti in svoje telo,
– z vsemi prepričanji, ki se med porodom včasih potiho spet pojavijo in lahko postanejo tudi tako glasni, da nas prevzamejo,
– z bolečino in popadki,
– z našim (ne) zaupanjem v naravni potek poroda,
– z ljubeznijo, ki jo začutimo, še preden se otrok rodi,
– z materinstvom – saj že naše odločitve v času nosečnosti in poroda vplivajo na otroka in vas kot mame, predvsem pa na vajin odnos,
– s strahovi partnerja pred porodom, očetovstvom,
– z lastnim otroštvom in svojimi starši, …
Mnogo, mnogo stvari je, ki se ženskam podijo po glavi, ko so enkrat v procesu rojevanja. Včasih se v nas prebudi globoka žalost, drugič veselje, skrbi, strah, navdušenje, jeza…
Veliko pa je dejavnikov, ki vplivajo na to, kaj se bo v nas prebudilo in kakšna (pre)izkušnja pravzaprav to zares bo.
Zato je priprava na porod nujna.
Moramo vložiti ta čas, raziskati kaj se prebuja, poiskati varno zavetje in ga s seboj “odnesti” v porodno sobo. Najti moramo podporo, ljubeze, sočutje… da vemo, da ne glede na to, kaj se bo prebudilo, bomo vedno imeli ob sebi nekoga, ki bo razumel brez da bi morala kaj povedati. Začutil, ker že ve, kako je to čutiti. Slišal, tudi spoštoval tišino in tihe želje. Sprejel vse, kar se bo na poti pojavilo in uresničilo. Slavil nas in naše telo za vse kar je doseglo.
Pripravite se. Naj bo začetek starševstva nekaj, kar boste z veseljem in radostjo v očeh pripovedovali svojim otrokom.